Medycyna estetyczna - zabiegi okolicy oka
Zabiegi okolicy oka
Worki i cienie pod oczami tzw. podkrążone oczy to przypadłość dotycząca wielu osób. Twarz wygląda wtedy na zmęczoną i znacznie starszą. Istnieje wiele metod redukujących problem i przywracających świeże spojrzenie. Wybór optymalnego zabiegu zależy od przyczyny.
Skóra pod oczami jest inna niż na pozostałych obszarach twarzy i ciała. Przede wszystkim ma inną budowę - brakuje w niej gruczołów łojowych, jest silnie unaczyniona, a jednocześnie cieniutka - ma grubość zaledwie 0.5 mm. Dodatkowym wyzwaniem jest mimika twarzy - tu mięśnie nieustannie pracują. Mrugamy średnio 15 tysięcy razy na dobę, co daje ponad 5 milionów mrugnięć rocznie! Nic dziwnego, że zmarszczki pod oczami to pierwsze oznaki starzenia się.
Zmarszczki pod oczami przyczyny
Specyfika budowy tego obszaru sprawia, że to właśnie w tym miejscu najszybciej skóra traci jędrność i napięcie. Cienka tkanka nie ma grubej podściółki tłuszczowej, a jednocześnie przecinają się tu ważne systemy - nerwy oczne, naczynia limfatyczne oraz krwionośne i punkt podparcia zatok. Skóra wokół oczu jest więc wyjątkowa. Nie istnieje coś takiego jak jeden uniwersalny sposób na zmarszczki pod oczami - specyfika tego obszaru wymaga za każdym razem indywidualnego podejścia. Dlatego jeśli zapytamy kosmetyczki czy lekarza, co pod oczy na zmarszczki sprawdzi się u nas najlepiej, odpowiedź nie będzie jednoznaczna.
Powodem worków pod oczami może być:
- Obrzęk limfatyczny
- karboksyterapią czyli dwutlenkiem węgla
- mezoterapią koktajlem zawierającym peptydy biomimetyczne poprawiające mikrokrążenie i zapobiegające zastojom limfatycznym oraz usuwające poduszeczki tłuszczowe okolic oczu i zapobiegające odkładaniu się tłuszczu
- Obrzęk tłuszczowy leczony preparatem zawierającym peptydy biomimetyczne obkurczające adipocyty i napinające skórę. Uwalniają się one stopniowo przez 14 dni wyrównując nierówności, odmładzając i regenerując okolicę oczu.
- Nadmiar wiotkiej skóry
- szkielet z nici PDO
- biostymulatory tkankowe
Przyczyną cieni pod oczami może być:
- Cieńka skóra, którą pogrubia się i ujędrnia preparatami zawierającymi:
- kwas polimlekowy połączony z nieusieciowanym kwasem hialuronowym stymulujący produkcję kolagenu najsilniej i najdłużej ze wszystkich biostymulatorów
- polinukleotydy
- aminokwasy wyselekcjonowane ilościowo i jakościowo w połączeniu z nieusieciowanym kwasem hialuronowym
- kolagen
- Przebarwienia – wtedy idealnym preparatem jest:
- koktajl z peptydami biomimetycznymi regulującymi syntezę melaniny, rozświetlającymi i nawilżającymi skórę wokół oczu, dający efekt promiennego i świeżego spojrzenia
- „Dolina łez” czyli siny zapadnięty obszar pod oczami, który uzupełnia się:
- * wypełniaczem dedykowanym tej okolicy mającym w swoim składzie usieciowany kwas hialuronowy jak i nieusieciowany co zapewnia wysoką plastyczność produktu oraz aminokwasy, antyoksydanty, minerały i witaminę B6, czyli kompleks odnawiający skórę oraz lidokainę poprawiającą komfort zabiegu
- niezwykle plastycznym bezpiecznym włoskim kwasem hialuronowym
- Cavern-fill – nićmi PDO o budowie tunelowej będącymi alternatywą dla wypełniaczy
- kwasem polimlekowym, który odbudowuje ubytki w okolicy oczu
Okolica oczu to obszar niezwykle delikatny i wymagający specjalnej pielęgnacji.
Z powodu zdecydowanie cieńszej skóry niż w innych obszarach twarzy oraz intensywnej pracy mięśni mimicznych w tej okolicy już u młodych osób pojawiają się zmarszczki mimiczne, które w miarę upływu lat stają się mimiczno-statyczne.
Problem opadających powiek wskutek utraty jędrności skóry najskuteczniej rozwiązuje blefaroplastyka plazmą.
Co wpływa na powstawanie zmarszczek wokół oczu?
- nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne
- picie zbyt małej ilości wody
- brak odpowiedniej ilości snu
- spożywanie alkoholu i palenie papierosów (powoduje tzw. zmarszczki palacza)
- niedokładne zmywanie kosmetyków do makijażu
- brak ochrony skóry w trudnych warunkach atmosferycznych (mróz, wiatr)
- dieta uboga w witaminy i składniki mineralne.
Zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej na zmarszczki pod oczami:
- mezoterapia i mikronakłuwanie (np. dermapenem)
- radiofrekwencja
- wybrane procedury z kwasami (peelingi chemiczne)
- masaż
- HIFU
- endermologia na twarz
- osocze bogatopłytkowe lub fibryna
- nici liftingujące
- iniekcje kwasu hialuronowego
- wstrzyknięcie botoksu, czyli toksyny botulinowej
- lifting chirurgiczny.
Najlepsze zabiegi dedykowane okolicy oka:
Toksyna botulinowa – sposób na kurze łapki.
Toksyna botulinowa tymczasowo blokuje pracę mięśni mimicznych. Działa dokładnie na ten mięsień, w który została podana. Dzięki temu zabiegowi możemy skutecznie usunąć zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki. Zabieg ten pozwala znacznie odmłodzić twarz i spowolnić starzenie się skóry wokół oczu.
Kwas hialuronowy – wypełnienie doliny łez.
Wypełnianie doliny łez to zabieg polegający na podaniu kwasu hialuronowego w okolicę pod okiem. Dolina łez to charakterystyczne zagłębienie przebiegające od wewnętrznego kącika oka w stronę policzka. Kiedy jest mocno widoczna, sprawia wrażenie, że wyglądamy na zmęczonych. Zabieg wypełniania doliny łez może przynieść wspaniałe rezultaty, jednak jest to zabieg trudny, wymagający wiedzy i umiejętności, ponieważ źle podany kwas hialuronowy może przynieść niepożądany efekt. Zabieg powinien być wykonywany tylko przez lekarzy.
Stymulatory tkankowe – ujędrnianie skóry wokół oczu.
Zadaniem stymulatorów tkankowych jest stymulowanie naszych własnych komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej gęsta i jędrna. Obecnie na rynku medycyny estetycznej istnieje szereg preparatów biostymulujących, które różnią się od siebie składem, mechanizmem działania i efektami. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, ekspert powinien dopasować bezpieczny preparat do skóry i potrzeb pacjenta. Efektem wykonania tego rodzaju zabiegu jest przywrócenie młodzieńczego wyglądu w naturalny i stopniowy sposób, pobudzając nasze własne komórki do pracy.
Plastyka powiek – sposób na opadające powieki i worki pod oczami.
Blepharoplastyka to najskuteczniejsza metoda na opadające powieki. W przypadku opadających powiek tradycyjne zabiegi medycyny estetycznej nie są wystarczające. O ile możemy poprawić jędrność skóry wokół oczu, tak nie zniwelujemy nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej na powiekach bez udziału skalpela. Opadające powieki znacznie dodają nam lat, a nawet utrudniają widzenie. Blepharoplastyka to chirurgiczna plastyka powiek polegająca na usunięciu nadmiaru tłuszczu i skóry z powiek górnych lub dolnych. Zabieg dedykowany jest dla wszystkich, którzy chcą poprawić wygląd okolic oczu, pozbyć się zmęczonego spojrzenia czy poprawić pole widzenia. Plastyka powiek górnych lub dolnych to zabieg niezwykle odmładzający centralną część naszej twarzy.
Mezoterapia igłowa – odświeżenie i wzmocnienie skóry wokół oczu.
Mikronakłucia okolic oczu to bardzo popularny zabieg odświeżający spojrzenie. Istnieje duży wybór preparatów przeznaczonych specjalnie na ten obszar twarzy, a ich głównym zadaniem jest rewitalizacja skóry wokół oczu, delikatna redukcja zmarszczek, pogrubienie i nawilżenie skóry. Mezoterapia igłowa okolic oka musi być wykonywana w serii minimum 3 zabiegów, aby osiągnąć widoczne rezultaty. Jest to też bardzo dobry zabieg prewencyjny, na który warto się zdecydować zanim zauważymy wyraźnie oznaki starzenia się skóry. Preparaty z kwasem hialuronowym umożliwiają nawilżenie okolic oczu, osocze bogatopłytkowe wpływa m.in na ujędrnienie skóry, a koktajle witaminowe zmniejszają widoczność cieni pod oczami.
Endermolift – poprawa wyglądu skóry drenaż okolicy oczu.
Endermolift to bardzo przyjemny zabieg polegający na formie masażu wykonanego urządzeniem do endermologii. Naturalna metoda stymulacji skóry, dzięki której poprawia się jej zagęszczenie i elastyczność. Masaż usprawnia także cyrkulację limfatyczną, zmniejszając powstające obrzęki pod oczami. Bezbolesna i relaksująca metoda poprawy jakości naszej skóry wymaga wykonania serii zabiegów (np. seria 10 zabiegów 2 x w tygodniu.)
Pielęgnacja domowa skóry wokół oczu.
Pielęgnacja domowa okolicy oka wymaga szczególnego traktowania. Skóra jest delikatna i bardziej wiotka, posiada znikomą ilość tkanki tłuszczowej, jest bardziej wrażliwa, odwodniona i skłonna do alergii. Kremy i serum na okolice oczu przechodzą zazwyczaj bardziej restrykcyjne badania, zawierają także mniejsze stężenia składników aktywnych niż preparaty dedykowane na twarz. Pamiętajmy, że produkty pod oczy nakładamy jako pierwsze przed dalszą pielęgnacją skóry twarzy.